A1 Muradiye – Durukkaş

Muradiye – Durukkas

previous arrow
next arrow
Slider

Muradiye – Durukkaş

Şelaleler ve eski bir kilise

Genel bakış

Hızlı bir transfer, sizi Muradiye’deki otelinizden, güzergahın başlangıcı olan Muradiye Şelalesi’ne götürecektir. Bugünkü bölüm tamamıyla küçük yerleşimlerden geçen toprak yollardan oluşmaktadır; yol boyunca görülecek birçok mekan vardır. Şelaleden sonra, tepebaşındaki St. Stephanos Kilisesi’ne gelmeden önce, ortaçağ ‘Şeytan Köprüsü’nü de geçeceksiniz. Gezi ile dolu bugünde fotoğraf çekmek için bir çok fırsatınız olacaktır. Durukkaş köyüne ulaştığınızda, sizi bir transfer Muradiye’deki otelinize geri götürecektir.

Önemli Noktalar: Muradiye Şelalesi, Şeytan Köprüsü, St. Stephanos Kilisesi, köy yaşamı

Konaklama: Muradiye’de bir otel bulunmaktadır. Doğa yürüyüşçülerinin ayrıca Muradiye şelalesinin yanında kamp yapma seçenekleri de vardır.

Alternatif Etkinlikler: Bend-i Mahi Çayı, kano yapmak için mükemmel bir yerdir. Deniz kanosu yapanlar, köprüden başlayarak göle doğru kürek çekebilir ve Çolpan’a kadar kıyıyı takip ederek gidebilirler.

Ulaşım: MR1 numaralı Van Belediye otobüsü Beşyol-Van Otogar-Muradiye hattını kullanmakta ve günde 3 sefer yapmaktadır. Aynı otobüs Durukkaş sapağından da geçer. ÇL1 numaralı otobüs ise günde 3 kez Çaldıran seferi yapar ve Muradiye Şelalesi girişinden de geçer.

Notlar: Güzergah boyunca bazı yerleşimlerde su kaynakları bulunmaktadır. Dürükkaş’ta erzak almak için marketler ve yerler vardır. Muradiye Şelalesi’nin yanında kahvaltı ve sınırlı akşam menüsü servis eden bir restoran bulunmaktadır.

Nerden başlamalı

 

Muradiye Şelalesi: Muradiye’nin 8 km kuzeyindedir. Van’dan Çaldıran’a giden kuzeydeki anayolda tabelası vardır.

Dürükkaş köyü: Çaldıran yolu üzerinde, Van-Erciş yolu kavşağının 1.5 km kuzeyinde küçük bir köy.

Bilgi Formu

 

ZORLUK DERECESİ: KOLAY

MESAFE: 16.3 KM
TAKRİBİ SÜRE: 6 HOURS

TOPLAM TIRMANIŞ: 177 M
TOPLAM İNİŞ: 327 M

EN YÜKSEK RAKIM: 1811 M
EN DÜŞÜK RAKIM: 1650 M

ÖNERİLEN SEZON: NİSAN’DAN EKİM AYINA KADAR