A7 Çarpanak – Çitoren

Çarpanak – Çitoren

previous arrow
next arrow
Slider

Çarpanak – Çitoren

Göl kenarı sahillerinden Van Kayası’na bakın!

Genel bakış

Çarpanak yarımadasının kuzeyinden, diğer tarafa ulaşmak için, yukarı doğru yürüyecek ve bir tepenin üstünü aşacaksınız. Bu rota, kumsal boyunca ilerleyen kısımlar ile toprak yolları takip ederek, tamamıyla kıyı boyunca ilerlemektedir. Dağların ve karşınızdaki Van kayasının manzarası size Çitören köyü yolu boyunca eşlik edecektir. Bu yürüyüş normalden kısa olduğundan, bir kayık kiralamak, Çarpanak Adası’nı gezmek veya yüzmek ve kumsalda dinlenmek için fazladan çok zamanınız olacaktır. Gün batımı civarında Van’a transfer ile döneceksiniz. Çitören’e kadar yol boyunca su ve erzak satın alacak yer bulunmamaktadır.

Önemli Noktalar: Kumsallar, kıyı şeridi, dağ ve kale manzaraları, Çarpanak Adası.

Konaklama: Abdulhakim Arvasi eğitim merkezindeki kabinlerde yaz konaklaması. Burası Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülmektedir: Telefon 0432 228 5533.

Ulaşım: Van merkezden 100. Yıl Üniversite Kampüsü’ne giden bir belediye otobüsüne binin ve Çitören’deki TRT binasına kadar giden yolu takip edin. TRT binasına gelmeden önce soldaki yola geçin. 652 numaralı otobüs günde 4 kez Beşyol-100.Yıl Üniversitesi-Çitören seferi yapar; 542 numarlı otobüs ise Tiyatronun bulunduğu kültür merkezinden üniversiteye her saat başı kalkar.

Nerden başlamalı

 

Çarpanak: Çarpanak yarımadasının kuzeyindeki yolun son noktası.

Çitören: Abdulhakim Arvasi eğitim merkezi.

Bilgi Formu

 

ZORLUK DERECESİ: KOLAY

MESAFE: 11.5 KM
TAKRİBİ SÜRE: 4 SAAT

TOPLAM TIRMANIŞ: 92 M
TOPLAM İNİŞ: 115 M

EN YÜKSEK RAKIM: 1672 M
EN DÜŞÜK RAKIM: 1647 M

ÖNERİLEN SEZON: NİSAN’DAN EKİM AYINA KADAR