Bisikletle Ayanis Rotası

Ayanis route by Bicycle

previous arrow
next arrow
Slider

Bisikletle Ayanis Rotası

hteşem manzaralarla kolay bir bisiklet rotası

Genel bakış

Ayanis bisiklet rotası, ilk gün yürüyüş rotasını kullanır ve ardından birçok yerde yürüyüş rotasına paralel olarak ilerler veya yer yer yürüyüş rotasını keser. Bisiklet rotasının büyük bölümü düzdür ve göl kıyısına yakın olan kısımlar yakın zaman önce asfaltlandığından bisiklet sürüşü kolaydır. Bisiklet rotasını bir akıllı telefon uygulaması ve indirilebilir GPS hatlarını kullanarak takip etmelisiniz. Yürüyüş rotasında bahsi geçen yerlerin herhangi birinde durabilirsiniz.

Bisiklet rotası, delta çevresindeki kırsal manzaralar ile gölün etkileyici görüntüsüne bakan kolay bir rotadır. Önce Bend-i Mahi kanal ve çaylarını, ardından da göl kıyısını izleyerek ilerler. Rota, Panz Kalesi, Amik Kalesi ve kazıları hala süren Ayanis’teki Urartu tapınakları gibi muhteşem örenyerlerinden geçer. Karla kaplı Süphan Dağı’nın durgun Van Gölü suyundaki yansıması da bu rotada görmeye değer unsurlardan biridir.

Konaklama: Muradiye’de bir otel bulunmaktadır (Gökdem Royal – tel: 0432 4513737). Van Abdulhakim Arvasi Eğitim Merkezi Müdürlüğü (tel: 0432 2285533) de bu rotanın sonunda yer almaktadır. Bir diğer konaklama imkanı da Çolpan Alman Kampı’ndaki (tel: 0542 8432685) kamp yerleri ve kulübelerdir. Burada özel bir plaj, elektrik, sıcak duş, tuvalet ve restoran imkanı da vardır. Diğer bir kamp seçeneği de yeni açılan mavi bayraklı Mollakasım Plajı’dır.

Ulaşım: Van Otogar’dan Çaldıran ve Doğubeyazıt’a giden uzun mesafe otobüsleri ile bisikletinizi Muradiye’ye getirebilirsiniz. Otobüs bagajında gidebilmesi için bisikletlerin katlanması veya paketlenmesi gerekebilir. Rotanın sonundan Van merkeze bisiklet ile gitmek mümkündür.

Nerden başlamalı

 

Muradiye: at the Şeytan Köprüsü (Devil’s bridge) over the Muradiye river, 8km N of Muradiye on the Çaldıran road.

Çitören: At the mosque in Çitören centre. Van centre is about 18km to the SE.

Bilgi Formu

 

ZORLUK DERECESİ: KOLAY

MESAFE: 120 KM
TAKRİBİ SÜRE: 25 SAAT

TOPLAM TIRMANIŞ: 1535M
TOPLAM İNİŞ: 1651M

EN YÜKSEK RAKIM: 1849 M
EN DÜŞÜK RAKIM: 1645 M

ÖNERİLEN SEZON: NİSAN’DAN EKİM AYINA KADAR