M1 Bakraçlı –Rusa Gölü

Bakracli - Rusa Golu

previous arrow
next arrow
Slider

Bakraçlı –Rusa Gölü

Van’ın üst kısmındaki tepelerde dik bir başlangıç

Genel bakış

Gün, Van’daki otelinizden kısa bir yolculuk ile başlayacak ve ilk olarak bir Urartu sit alanı olan Yoncatepe’yi ziyaret edeceksiniz. Ardından, Urartu döneminden kalma, insan yapımı Rusa Gölü’ne doğru çoğunlukla yokuş yukarı giden bir yürüyüşe çıkacaksınız. Bugünün yürüyüşü, köyden ayrılıp, çobanların kullandığı bir dizi ince patikalara karışıp kaybolan bir toprak yol ile başlamakta ve ardından tablo gibi yayılan bu toprak yol üzerinde sizi Gölardı dağ köyüne ulaştırmaktadır. Rusa Gölü’ne uzanan kayalık yamaç boyunca yürüyüş yapmadan ve bir akarsuyu geçmeden önce, yükselen Erek Dağı’nın gölgesi altında, az kullanılan bir köy yolundan ilerleyeceksiniz. Varış yerinde, antik bir Urartu bendinin Osmanlı dönemi rekonstrüksiyonunu ve en sonunda da gölün kendisinin güzel manzarasını göreceksiniz. Eğer zaman uygun olursa, bu alan kuş gözlemi için harika bir yerdir. Buradan bir saatlik bir ulaşım ile Van’daki otelinize geri getirileceksiniz.

Önemli Noktalar: Yoncatepe kalıntıları, dağlık peyzaj, köy kültürü, Rusa Gölü.

Konaklama: Van’da konaklama seçeneği vardır; gruplar için araç organizasyonu yapılır (Bakraçlı köyüne 30 dk, Rusa Gölü’ne 1 saat); Rusa Gölü kamp yapmak için idealdir; çoban kamplarında bol miktarda su kaynağı bulunmaktadır.

Ulaşım: Bakraçlı’ya giden bir araç yoktur; bir acente veya taksi aracılığıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Köy muhtarı Ayhan Tayanır’ın telefonu: 0553 5950023

Nerden başlamalı

Bakraçlı: Aşağı Bakraçlı’dan hemen önce, köyün içine doğru sağdan devam edin. Caminin orada, soldan yokuş yukarı ilerleyin ve sonra düz devam edin.

Rusa Gölü: Rusa Gölü’nün batı taraftaki en uç noktasında, solunuzda bataklık ile bir toprak yol boyunca güney istikametinde ilerleyin.

Bilgi Formu

ZORLUK DERECESİ: ORTA

MESAFE: 23.9 KM
YAKLAŞIK SÜRE: 8 SAAT

MESAFE: 23.9 KM
YAKLAŞIK SÜRE: 8 SAAT

EN YÜKSEK RAKIM: 2567 M
EN DÜŞÜK RAKIM: 1913 M

ÖNERİLEN MEVSİM: MAYIS’TAN EKİM AYINA KADAR