M3 Rusa Gölü – Çavuştepe

Lake Rusa – Çavuştepe

previous arrow
next arrow
Slider

Rusa Gölü – Çavuştepe

Rusa Gölü’nden ovaya iniş

Genel bakış

Yürüyüşçüler, kahvaltıdan sonra, 1 saatlik bir yolculuk ile Rusa Gölü’ne götürülür. Dünün 28 km’lik uzun güzergahından sonra, bugünkü yürüyüş, 15.5 km’lik kolay bir yokuş aşağı iniş şeklindedir. Rusa Gölü’nün dağlık çayırlarından başlayarak, şimdi çeşitli patikaların ve toprak yolların üzerinden geçtiği eski at arabası güzergahını, yamaçlardan aşağı Yolaşan köyüne doğru takip edeceksiniz. Burada, köyün yukarısındaki yamaçta bulunan hisar kalıntılarına tırmanabilirsiniz. Yürüyüşünüzü Çavuştepe’deki anayoldan sürdürünce, aracınız sizi Edremit’teki yeni otele götürmek için bekliyor olacaktır.

Önemli noktalar: Dağ manzaraları, Yolaşan Hisarı kalıntıları

Konaklama: Edremit’te farklı konaklama seçenekleri vardır; gruplar için araç organizasyonu yapılır (30dk); alternatif olarak, Çavuştepe’deki bakkaldan Gürpınar Öğretmenevi’ne bir taksi ya da dolmuş ile gidilebilir.

Ulaşım: Edremit’e gruplar için araç organizasyonu yapılır (30dk). Van Belediyesi Başkale otobüsleri, Çavuştepe’deki bakkalı geçtikten sonraki anayoldan, her 45 dakikada bir geçerler.

Nerden başlamalı

Rusa Lake: Rusa Gölü’nün batı taraftaki en uç noktasında, solunuzda bataklık ile, bir toprak yol boyunca güney istikametinde ilerleyin.

Çavuştepe: Çavuştepe’nin hemen doğusunda kalan Hakkari yolu üzerindeki köprüden başlayın.

Bilgi Formu

 

ZORLUK DERECESİ: KOLAY

MESAFE: 15.4 KM
TAKRİBİ SÜRE: 6 SAAT

TOPLAM TIRMANIŞ: 132M
TOPLAM İNİŞ: 877 M

EN YÜKSEK RAKIM: 2640 M
EN DÜŞÜK RAKIM: 1814 M

ÖNERİLEN MEVSİM: MAYIS’TAN EKİM AYINA KADAR