M4 Çavuştepe – Aşaği Kaymaz

Çavuştepe – Aşaği Kaymaz

previous arrow
next arrow
Slider

Çavuştepe – Aşaği Kaymaz

Urartu harabeleri ve kanal yürüyüşü

Genel bakış

Edremit’teki otelinizden veya Öğretmen Evi’nden yapacağınız kısa bir yolculuk ile anayola geri döneceksiniz. Buradan, bölgedeki en çok bilinen ve en iyi korunmuş Urartu kalelerinin olduğu tepelerden birine tırmanacağınız Çavuştepe’ye doğru manzaralı ovaları boydan boya geçerek ilerleyeceksiniz. Burası, ayrıca güzergahın Menua Kanalı’na karıştığı yerdir. Urartu Kralı Menua tarafından inşa edilen bu antik mühendislik harikası, kaynağından çıkan suyu, 50 km civarında bir mesafeden ta Van’a kadar taşımaktadır. Günümüzde, kanal, yerel halk tarafından hâlâ bahçe ve ekinlerini sulamak için kullanılmaktadır. Kısmen antik su şebekesini takip ederek Çavuştepe’den Aşağı Kaymaz köyüne doğru toprak yolu takip edeceksiniz. Köye varınca, yolun yukarısında konumlanmış antik bir Urartu yazıtını görme şansına sahip olacaksınız. Göl kenarındaki otelinize dönmek için 30 dk’lık bir yolculuğunuz olacaktır.

Önemli noktalar: Çavuştepe Kalıntıları, Menua Kanalı, Urartu Yazıtı.

Konaklama: Edremit’te farklı konaklama seçenekleri vardır; gruplar için araç organizasyonu yapılır (30dk); alternatif olarak, Gürpınar Öğretmenevi yolun 900 m dışındadır.

Ulaşım: Van merkezde tiyatronun da bulunduğu Kültür Merkezi’nden kalkan 81 numaralı Van Belediye otobüsü, günde 7 kez Gürpınar merkeze sefer yapmaktadır. Van’a giden anayolda düzenli sefer yapan otobüsler de vardır.

Nerden başlamalı

Çavuştepe: Çavuştepe’nin hemen doğusunda kalan Hakkari yolu üzerindeki köprüden başlayın.

Aşağı Kaymaz: Aşağı Kaymaz’daki köy merkezinden geçen kanaldan başlayın.

Bilgi Formu

ZORLUK DERECESİ: KOLAY

MESAFE: 15.8 KM
TAKRİBİ SÜRE: 6 SAAT

TOPLAM TIRMANIŞ: 146 M
TOPLAM İNİŞ: 216 M

EN YÜKSEK RAKIM: 1743 M
EN DÜŞÜK RAKIM: 1848 M

ÖNERİLEN MEVSİM: MAYIS’TAN EKİM AYINA KADAR