M8 Menua rotası bisikletle

Menua route by Bicycle

previous arrow
next arrow
Slider

Menua rotası bisikletle

Urartu harabeleri, kanllar ve dağlar

Genel bakış

Bisiklet rotası, birçok yerde Menua yürüyüş rotasıyla birlikte ilerler veya bazı yerlerde bu rotayla kesişir; ancak işaretlenmemiştir. Bu rotayı, GPS noktalarını bir akıllı telefon uygulamasına indirerek takip etmelisiniz. Yürüyüş rotasında bahsi geçen yerlerden birinde durabilirsiniz.

Yonca Tepe kalıntılarından Eren Dağı’nın eteklerine doğru dik bir yokuşla başlar ve ardından, Rusa Gölü’nün etrafından geçer; burada kuşları izleyebilir ve çobanlarla tanışabilirsiniz. Daha sonra, aşağıdaki vadide bulunan Çavuştepe harabelerine doğru aşağı iner. Değirmen kalıntılarının bulunduğu Gürpınar’dan itibaren ilerleyen bu kolay rota, ardından Van Gölü’ne doğru Menua Kanalı’nı takip eder. Son olarak, Domaniç Deltası’nın etrafından güneye doğru döner ve Gevaş’a doğru göl kenarından ilerler.

Konaklama: van ve Edremit’te çok sayıda konaklama imkanı bulunur ve bu iki yer, rotaya yakındır. Rusa Gölü’nde kamp yapmanızı öneririz; böylece, sabahın erken saatlerindeki kuş hayatının tadını çıkarabilirsiniz. Gürpınar Öğretmenevi de (0432 551 2321) rotadan yalnızca 900 mt uzaklıkta başka bir konaklama seçeneği sunmaktadır.

Ulaşım: Bisiklet güzergahına şehir merkezinden başlayabilirsiniz; aşağıdaki talimatlara bakınız.

Nerden başlamalı

Van: Van merkezdeki Valilik binasından, Cumhuriyet Cd. üzerinde güney istikametine doğru ilerleyin. Van AVM’yi geçtikten sonra, Erek Dağı Caddesi’ne doğru sola dönün. 200 mt sonra Hidayet Caddesi’ne doğru sağa dönün ve Doğu Cd.’ye doğru devam edin. Önce sağa, hemen ardından sola sapıp Sürmeli Sokak’a, daha sonra tekrar sola dönüp Sürmeli 2 Sokak’a girin. Buradan sonra, GPS noktalarını takip ederek, merkezin dışında doğu istikametinde, Erek Dağı’na doğru ilerleyin.

Bilgi Formu

ZORLUK DERECESİ: ZOR

MESAFE: 130 KM
YAKLAŞIK SÜRE: 25 SAAT

TOPLAM TIRMANIŞ: 1772 M
TOPLAM İNİŞ: 1859 M

EN YÜKSEK RAKIM: 2643 M
EN DÜŞÜK RAKIM: 1645 M

ÖNERİLEN MEVSİM: MAYIS’TAN EKİM AYINA KADAR