N1 Tatvan – Çekmece

Tatvan – Çekmece

previous arrow
next arrow
Slider

Tatvan – Çekmece

Bir yanardağın yamaçlarına tırmanış

Genel bakış

Bu güzergah, Tatvan feribot limanından başlamakta ve daha sonra koyu takip ederek şehre doğru dönmektedir. Yürüyüşünüz için gereken gıda vb. ikmalini Tatvan’daki marketlerden yapabilirsiniz. Bugünün yürüyüşü oldukça kısadır, bu yüzden keşif yapmak için bolca vaktiniz olacaktır. Şehirden ayrılarak, yerel halk tarafından ‘deve taşları’ olarak bilinen aşınmış büyük sarp kayalar ile dolu bir vadiden yürürsünüz ve Çekmece köyüne doğru yükselen patika ve traktör yolu karışımı yol boyunca izlemeye devam edersiniz. Yerel halk, köyün yukarısında olan Şamran Urartu kalesi dahil olmak üzere bölgenin tarihi hakkında konuşmak için hazırdırlar.  Erken varırsanız kaleyi bugün keşfetmek isteyebilirsiniz. Size yerel yemekleri ve misafirperverliği deneyimleme şansı vermek üzere bu akşam evlerinin üst katını geçici misafir evi yapan köy muhtarı ve ailesi ile birlikte kalabilirsiniz. Çekmece’de küçük bir köy bakkalı bulunur.

Önemli Noktalar: Tatvan sahili, ‘Deve Taşları’, Şamran Urartu kalesi, Çekmece Köyü camii

Konaklama: Tatvan’da birçok otel ve konaklama seçeneği vardır. Çekmece’de köy evi konaklamaları ayarlanabilmektedir; şu anki muhtarın konaklama için uygun ve modern bir evi vardır.

Ulaşım: Rota, Tatvan merkezde başlar; Tatvan’a ulaşım Van’dan feribot veya otobüsle mümkündür. Sezon zamanı, Nemrut’a giden otobüsler, Çekmece köyünden geçerler.

Nerden başlamalı

Tatvan feribot terminali: Terminalin hemen dışı; Van’dan Tatvan feribotuna bindiğiniz yer

Çekmece köyü: Köy muhtarının köy merkezindeki evi

Bilgi Formu

ZORLUK DERECESİ: KOLAY

MESAFE: 8.5 KM
TAKRİBİ SÜRE: 3 SAAT

TOPLAM TIRMANIŞ: 383 M
TOPLAM İNİŞ: 14 M

EN YÜKSEK RAKIM: 2026 M
EN DÜŞÜK RAKIM: 1649 M

ÖNERİLEN SEZON: MAYIS’TAN EKİM AYINA KADAR