N2 Çekmece – Ilıgöl

Çekmece – Ilıgöl

previous arrow
next arrow
Slider

Çekmece – Ilıgöl

Kraterin ağzından iç kısımdaki ılık göle tırmanış

Genel bakış

Dünkü ısınma turunuza kıyasla bugünkü güzergah zorludur. Köyden, tepebaşı kalesinin kalıntılarını geçerek, az kullanılan toprak bir yoldan yokuş yukarı ilerleyeceksiniz. Son birkaç kilometresi patikada olmak üzere çıkış, 6 km boyunca devam etmektedir. Kraterin üst kısmına varınca, yorgun bacaklarınızı tamamen unutacaksınız ve Nemrut Gölü’nün ve kraterin kayalık ağaçlıklı iç kısımlarının muhteşem manzarası ile büyüleneceksiniz. Yürüyüş, eski çayırlar boyunca devam etmektedir, patika vasıtasıyla kraterin içine aşağı doğru yönelir; eskiden yerel halk için ana güzergah olan bu patika şimdi kullanılmamaktadır. Kraterin dibine inerek, en büyük ikinci krater gölü olan Ilıgöl’e toprak yoldan ilerlemeden önce ufak bir ormanlık alan içinden gideceksiniz. Volkanik aktiviteye bağlı olarak, gölün ucu boyunca yorgun ayaklarınızı canlandırabileceğiniz bir kaç sıcak gölet bulunmaktadır. Buradan sizi kraterin tepesine yerleşmiş olan otelinize götürmek üzere bir transfer kullanabilirsiniz.

İçme su kaynakları ile birlikte Çekmece’de küçük bir köy marketi de bulunmaktadır. Ilıgöl’ün yanında, yaz boyunca ve ayrıca ilkbahar ve sonbaharda da hafta sonları içecek ve atıştırmalık satan bir çay evi bulunmaktadır. Bu güzergahta başka su kaynağı bulunmamaktadır.

Önemli Noktalar: Şamiram Urartu kalesi, Kraterin ağzından manzara, Ilıgöl sıcak gölü

Konaklama: Kraterin hemen dışında olan Kardelen Otel, öğle yemekleri ve gruplar için an itibariyle hizmet vermektedir. Yakında Ilıgöl yanında kamp yapma imkanı da sağlanacaktır.

Ulaşım: Sezon zamanı, kratere giden dolmuşlar vardır. Tatvan Turizm Merkezini 0434 827 6527 veya Bitlis Turizm İdaresi’ni 0434 228 5053 numaralardan arayabilirsiniz.

Nerden başlamalı

Çekmece Köyü: Köy muhtarının merkezdeki evi

Ilıgöl: Nemrut Krateri’nin ortasında ılık bir göl ve kamp alanı

Bilgi Formu

ZORLUK DERECESİ: ZOR

MESAFE: 20.3 KM
TAKRİBİ SÜRE: 7 SAAT

TOPLAM TIRMANIŞ: 916 M
TOPLAM İNİŞ: 672 M

EN YÜKSEK RAKIM: 281 M
EN DÜŞÜK RAKIM: 119 M

ÖNERİLEN SEZON: HAZİRAN’DAN EYLÜL’E KADAR