N3 Ilıgöl – Nemrut Dağı’nın Tepesi – Ilıgöl

Ilıgöl – Peak of Mt. Nemrut – Ilıgöl

previous arrow
next arrow
Slider

Ilıgöl – Nemrut Dağı’nın Tepesi – Ilıgöl

Kraterin çevresinde giden bir çember rota

Genel bakış

Göle hızlı bir geri dönüş transferinden sonra bir feribot geçişi sizi krater göllerinin en büyüğünün en uzak tarafına ulaştıracaktır. Buradan dik bir yokuş sizi kraterin ağzına götürür ve orada sağa dönüp ağız etrafını yürürsünüz. Gölün çok üstünde olan bu bölüm, tüm güzergahın en ‘tablo gibi’ olan yerlerinden biridir. Ağız boyunca devam ederek Nemrut Dağı’nın en yüksek noktasına tırmanacaksınız ve sonra ana yola doğru dönmeye devam edeceksiniz. Buradan patikaya doğru sola dönersiniz, bu da sizi tekrar kraterin içine geri döndürmektedir. Ilıgöl’e bir kez daha varmadan önce, ayıların görüldüğü kayalık bir çalılık alanın ve volkanik kayaların içinden yürürsünüz. Gölün ucunda transferiniz sizi bekliyor olacaktır.

Önemli Noktalar: Ilıgöl, ağızdan ve tepeden manzaralar, ayıları görme olasılığı

Konaklama: Kraterin hemen dışında olan Kardelen Otel, öğle yemekleri ve gruplar için an itibariyle hizmet vermektedir. Yakında Ilıgöl yanında kamp yapma imkanı da sağlanacaktır.

Ulaşım: Sezon zamanı kratere araç kaldıran tur şirketleri vardır. Tatvan Turizm Bilgi Merkezi’ni 0434 827 6527 veya Bitlis Turizm İdaresi’ni 0434 228 5053 numaralarından arayabilirsiniz.

Nerden başlamalı

Ilıgöl: Nemrut Krateri’nin ortasında ılık bir göl ve kamp alanı (Rota bu noktaya dönmektedir)

Bilgi Formu

ZORLUK DERECESİ: ZOR

MESAFE: 22.3 KM
TAKRİBİ SÜRE: 8 SAAT

TOPLAM TIRMANIŞ: 1035 M
TOPLAM İNİŞ: 1040 M

EN YÜKSEK RAKIM: 2911M
EN DÜŞÜK RAKIM: 2249M

ÖNERİLEN SEZON: HAZİRAN’DAN EYLÜL EYINA KADAR