N6 Bisikletle Nemrut Kaldera Rotası

Nemrut Caldera by Bicycle

previous arrow
next arrow
Slider

Bisikletle Nemrut Kaldera Rotası

Etkileyici bir yanardağını keşif

Genel bakış

Bisiklet rotası, birçok yerde yürüyüş rotasıyla beraber ilerler veya yürüyüş rotasını keser, fakat boyalarla işaretli değildir. Bu rotayı bir akıllı telefon uygulaması ve indirilebilir GPS noktalarıyla beraber kullanmalısınız. Yürüyüş rotasında bahsi geçen yerlerde duraklayabilirsiniz. Rota, Çekmece köyünü geçtikten sonra Nemrut Dağı’nın yamaçlarına doğru dik bir tırmanış ile başlar, Kardelen Otel’i geçip, kraterin ağzında boydan boya ilerler ve Ilıgöl’e doğru inişe geçer. Burada bir mola verip krateri ve yaban hayatını keşfedebilirsiniz. Molanın ardından krater ağzına doğru bir tırmanış ve sonrasında eski Taşharman köyüne doğru bir inişle yolunuza devam edebilirsiniz. Bu köyün sonrasındaki kolay etap, sizi Ahlat’taki göl kenarı anıtlarına ve mezarlığa götürecektir.

Konaklama:  Tatvan merkezde çok sayıda konaklama seçeneği vardır fakat olanakları ziyaretçi beklentilerini karşılayabilecek bir kamp yeri yoktur. Tatvan’daki Kardelen Otel (0434 827 9500) iyi bir başlangıç noktası olabilir; zira buradan Kardelen Nemrut’a (0530 301 6353) rezervasyon yapmak da mümkündür. Ahlat’ta ise göl kenarında bir öğretmenevi (0434 412 4436) ve Büyük Selçuklu Oteli (0434 412 5695) bulunur.

Ulaşım: Rota, Van’dan gelen feribotla ulaşılabilen Tatvan’daki feribot terminalinin biraz üst tarafında başlar. Feribot detayları için: Vangölü Feribot Müdürlüğü (0434 827 8040 dahili 300). Rotanın bitiş yeri ise feribot erişimi ve Van’a otobüs seferlerinin bulunduğu Ahlat’tır.

Nerden başlamalı

Van: Tatvan merkeze giden kavşağın yaklaşık 500 mt batısında, Bitlis anayolu üzerindedir. Çekmece asfalt yoluna doğru sola dönün.

Ahlat: Göl kenarındaki Ahlat Kalesi duvarlarının içine doğru güneybatı yönünde giden yolun üzerinde.

Bilgi Formu

ZORLUK DERECESİ: ZOR

MESAFE: 56KM
TAKRİBİ SÜRE: 16 SAAT

TOPLAM ÇIKIŞ: 1407 M
TOPLAM İNİŞ: 1479 M

EN YÜKSEK RAKIM: 2530 M
EN DÜŞÜK RAKIM: 1652M

ÖNERİLEN SEZON: MAYIS’TAN EKİM AYINA KADAR